femtika nano
Narių naujienosNaujienos

Lietuvos 19-ųjų įstojimo į NATO metinių proga Lietuvoje lankėsi Vyriausiasis sąjungininkų pajėgų Europoje vadas (angl. U.S. European Command and Supreme Allied Commander, SACEUR) generolas Christopher G. Cavoli, kuris susitiko su Lietuvos Respublikos Prezidentu Gitanu Nausėda, krašto apsaugos ministru Arvydu Anušausku ir Lietuvos kariuomenės vadu generolu leitenantu Valdemaru Rupšiu.

Susitikime su Lietuvos kariuomenės vadu gen. ltn. Valdemaru Rupšiu buvo aptarta ne tik saugumo situacija regione, bet ir

įteikta mažiausia pasaulyje kariška suvenyrinė moneta, simbolizuojanti generolo pastangas stiprinti Lietuvos saugumą ir NATO, Jungtinių Amerikos Valstijų bei Lietuvos partnerystę.

Vienintelė tokia 1,9 mm skersmens iš stiklo pagaminta moneta buvo sukurta įmonėje „Femtika“, naudojant pažangią selektyvaus lazerinio ėsdinimo technologiją. Ši moneta – tai didžios savo dvasia šalies simbolis, šalies, kuri iškovojo laisvę ir dėl to gali kurti unikalius mokslinius produktus ir ypatingas technologijas.

Christopher G. Cavoli NATO

Christopher G. Cavoli, Vyriausiasis sąjungininkų pajėgų Europoje vadas. (Nuotr. aut. št. srž. sp. Ieva Budzeikaitė)

 

Matomi tik pro mikroskopą

Moneta – ne pirmoji tokia „Femtikos“ dovana.
Vašingtone, Kongreso bibliotekoje, saugoma neįprasta Lietuvos dovana Jungtinėms Amerikos Valstijoms. Šią dovaną galima pamatyti tik per mikroskopą – tai mažiausia pasaulyje Kapitolijaus pastato kopija.

Lietuvos Nepriklausomybės 30-mečiui atminti skirta dovana yra 600 000 kartų mažesnė nei tikrasis statinys – JAV sostinėje stovintis Kapitolijaus pastatas. O jo viršūnėje esanti Laisvės statula yra 10 kartų mažesnė nei žmogaus kūno ląstelė. Visa Kapitolijaus pastato kopija yra 0,15 mm aukščio ir lengvai sutilptų į adatos skylutę. Dovana matoma tik per mikroskopą.

2017 m. Vilniaus Gedimino technikos universiteto kūrybiškumo ir inovacijų centro „LinkMenų fabrikas“ komanda kartu su Vilniaus universiteto Lazerinių tyrimų centru bei privačiomis kompanijomis „Femtika“ ir „Idėja 3D“ pagamino mažiausią pasaulyje Kalėdų prakartėlę. Tai tiksli prakartėlės, stovinčios Vilniaus Katedros aikštėje, kopija: visos figūros yra sumažintos 10000 kartų. Nano-prakartėlė tuometinės Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės vardu buvo įteikta popiežiui.