litilit
Narių naujienosNaujienos

Inovatyvią femtosekundinių lazerių technologiją vystantis Lietuvos startuolis „Litilit“ pritraukė 3,5 mln. eurų investiciją iš Taivano rizikos kapitalo fondo „Taiwania Capital“. Tai pirmoji Taivano investicija iš anksčiau šįmet pristatyto 200 mln. JAV dolerių vertės paketo, orientuoto į Vidurio ir Rytų Europą.

„Taivanas, būdamas puslaidininkių rinkos pasaulinis lyderis, lazerių industrijoje užima reikšmingą vietą. Į Taivaną eksportuojami lazeriai daugiausia naudojami būtent puslaidininkių pramonėje bei su ja susijusių aukštųjų technologijų srityse. Todėl ši investicija rodo ne tik jų tikėjimą „Litilit“ kuriamų lazerių potencialu, bet ir yra mūsų kuriamų inovacijų tarptautinis pripažinimas. Mums tai atveria galimybes dar sparčiau augti, plėsti gamybinius pajėgumus ir užmegzti naujus prekybinius ryšius“, – sako „Litilit“ vadovas Nikolajus Gavrilinas.

„Taivano investiciniu fondu siekiama sustiprinti bendradarbiavimą tarp Taivano bei Vidurio ir Rytų Europos šalių, investuojant į inovatyvias ateities technologijas. Verslo ryšius su Taivanu užmezgusi Lietuvos kompanija „Litilit“ vysto unikalius lazerius, kurių paklausa visame pasaulyje sparčiai auga. Dirbdami kartu, galėsime pasiekti daugiau ir augti greičiau. Vienas iš mūsų prioritetų yra padėti „Litilit“ įžengti ir plėsti verslą JAV rinkoje“, – sako „Taiwania Capital“ vadovas Davidas Wengas.

Atvers platesnius horizontus

„Nuo tada, kai gavo mūsų pradinę investiciją, „Litilit“ dar labiau patobulino savo patentuotą technologiją, pastatė automatizuotą lazerių surinkimo liniją ir solidžiai išplėtė klientų bazę Europoje, pietryčių Azijoje bei JAV. Taivano investicija padės „Litilit“ plėsti verslą ir tapti lyderiaujančia femtosekundinių lazerių gamintoja pasaulyje. Taip pat „Litilit“ galės pasinaudoti Taivano partnerių patirtimi tobulinant gamybos procesus ir jų pasauliniu potencialių klientų tinklu“, – sako rizikos kapitalo fondo „Iron Wolf Capital“ vadovaujantysis partneris Žygimantas Susnys. Žengė į nišą, kurios kiti vengė 2015 metais Nikolajaus Gavrilino ir Kęstučio Regelskio įkurta bendrovė „Litilit“ vysto ir gamina išskirtinių savybių, itin trumpų – femtosekundinių – optinių impulsų lazerius.

Du lazeriai per dieną

Vieno iš steigėjų kartu su Fizinių ir technologijos mokslų centru (FTMC) sukurtas ir užpatentuotas sprendimas leidžia šiuos lazerius gaminti ženkliai efektyviau, nei buvo įmanoma iki šiol. Perkelti mokslininkų sukurtą inovaciją į verslą ir žengti pirmuosius žingsnius kompanijai padėjo Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA).

„Femtosekundiniai lazeriai ilgą laiką buvo nišinis produktas, jų gamyba buvo ilga ir sudėtinga. Mūsų technologija leido automatizuoti gamybos procesą, dėl to jis tapo greitesnis ir efektyvesnis, tuo pačiu pagerindama optinių parametrų atsikartojamumą bei produktų patikimumą. Tai labai svarbu, kadangi šie lazeriai turi būti itin tikslūs – jie naudojami tokiose srityse, kaip elektronikos gamyba, medicina, apdirbamoji pramonė, mikroskopija, kosmoso tyrimai“, – sako N. Gavrilinas.

Planuose – augimas Pirmąją 1,6 mln. Eur investiciją iš „Iron Wolf Capital“ bendrovė pritraukė 2020 metais, tais pačiais metais ji pritraukė dar 2,5 mln. Eur Europos Sąjungos subsidiją tyrimams bei vystymui. „Litilit“ toliau investuoja į gamybos efektyvumo didinimą ir kitąmet planuoja paleisti naują, pusiau automatizuotą gamybos liniją, kuri leis gaminti du femtosekundinius lazerius per dieną.

Plečia komandą

Per pastaruosius dvejus metus „Litilit“ išaugo nuo 4 darbuotojų iki 25 ir toliau aktyviai plečia komandą. Jos produktai eksportuojami į Pietų Korėją, Taivaną, JAV, Didžiąją Britaniją, Japoniją ir kitas šalis. Šiuo metu įmonė aktyviai dirba su klientais, kurių poreikis per ateinančius pora metų sudaro šimtus femtosekundinių lazerių, o numatoma jų vertė – dešimtys milijonų eurų.

„Litilit“ vystoma automatizuota lazerių gamyba leis šį poreikį patenkinti su apytikriai 70 žmonių komanda. Palyginimui, šiuo metu rinkoje vyraujančios kompanijos tokio kiekio sudėtingų lazerių pagaminimui įdarbina apie 500 darbuotojų.

2017 m. įkurtas rizikos kapitalo fondas „Taiwania Capital“ valdo 4 fondus, kurių bendras investicijų portfelis siekia 465 mln. JAV dolerių. „Taiwania Capital“ yra investavęs į daugiau nei pusšimtį bendrovių visame pasaulyje iš tokių sričių, kaip puslaidininkiai, lazerinė optika, biotechnologijos, kosmoso pramonė, finansinės technologijos, elektromobiliai, išmanioji gamyba, programinės įrangos kūrimas, išmaniųjų miestų sprendimai. „Taiwania Capital“ turi biurus Taivane, JAV ir Lietuvoje, planuoja biurus steigti Vidurio ir Rytų Europoje.