altechna
Pažangius optinius komponentus kurianti ir pasaulinei rinkai tiekianti bendrovė „Altechna“, sostinės Savanorių prospekte atidarė naują, modernią laboratorijos, gamybos ir verslo kompleksą.
Pastaraisiais metais įmonė sparčiai auga, todėl užsakymo poreikių patenkinimui prireikė naujų, pažangiausiomis technologijomis aprūpintų patalpų. Bendrovė į vadinamąsias švariąsias patalpas ir technologinius įrenginius investavo per 8 mln. Eur ir planuoja tolesnę plėtrą bei įsigijimus JAV rinkoje. Pasak „Altechnos“ vadovo Antano Lauručio, plėtrą JAV paskatino pasaulinėje rinkoje vykstantys tiekimo grandinių pokyčiai. Pamačiusi JAV poreikį rasti alternatyvius tiekėjus ne Kinijoje, „Altechna“ nusprendė savo plėtros strategiją nukreipti būtent į JAV klientų poreikius.
Pirmieji rezultatai jau matosi

Bendrovė praėjusiais metais pasiekė rekordines pajamas – 16,7 mln. Eur. Palyginti su 2021 m., jos augo 30 proc. Šiais metais kompanija planuoja apie 18–20 mln. Eur apyvartą. „Keli pastarieji metai parodė, kad JAV rinkoje yra labai daug galimybių, mat šalis nebenori būti priklausoma nuo Kinijos ir ieško naujų tiekimo šaltinių. Siekdami pasinaudoti šia galimybe, pernai ir šiemet atlikome didžiausias investicijas mūsų įmonės istorijoje. Be to, prie vadovų komandos JAV prisijungė patyręs verslo plėtros vadovas, dirbęs lyderiaujančiose pasaulyje sektoriaus įmonėse. Čia sustoti neketiname – šiuo metu vyksta derybos dėl technologijų įmonės įsigijimo JAV. Numatome ir daugiau įsigijimų ateinančiais metais“, – ateities gaires brėžia A. Laurutis.

Per kelis pastaruosius metus „Altechna“ JAV rinkoje padvigubino pajamas, o 2023-ųjų rezultatas, vertinant trejų metų perspektyvą, pasak A. Lauručio, pajamas gali ir patrigubinti. Įmonės vadovas numato, kad eksportas į JAV jau šiemet sudarys bent 25 proc. visų kompanijos pajamų. „Altechna“ plečiasi ir Europoje, kuri istoriškai yra didžiausia įmonės rinka. Bendrovė, siekdama sustiprinti savo pozicijas ir rasti naujų augimo galimybių Senajame žemyne, verslo plėtrą DACH regione (Vokietijos, Austrijos ir Šveicarijos rinkose) patikėjo vadovui iš Šveicarijos. „Turime puikią komandą tiek čia, tiek svarbiausiose užsienio rinkose. Mūsų specialistai jau seniai įrodė, kad yra tarp geriausių pasaulyje. Todėl jaučiamės tvirtai, esame pasiruošę šuoliui“, – sako A. Laurutis.
Medicina ir kvantinė kompiuterija
Pagrindiniai „Altechnos“ produktai yra optiniai komponentai. Juos galima suskirstyti į lazerinę optiką, poliarizuojančią optiką, kristalus ir optinius mazgus (į laikiklius jau integruotą optiką ar kelių optinių komponentų mazgą mechanikoje, pvz. objektyvą). Optika gaminama iš stiklo, pjaustoma, šlifuojama ir poliruojama. Vėliau ji padengiama dielektrinėmis ar metalų dangomis. Didžioji dalis bendrovės gaminių (apie 95 proc.) eksportuojama į ES šalis, JAV ir Aziją.

Lietuvos įmonės komponentus naudoja tokie pasauliniai lustų pramonės ir elektronikos milžinai, kaip ASML, „Samsung“, „Panasonic“ ir „Apple“. Dažniausiai „Altechnos“ produkcija montuojama į optines sistemas ir lazerius. Šie naudojami chirurgijos, puslaidininkių, medžiagų apdirbimo, metrologijos, kosmoso pramonės ir kitose srityse. Lietuvišką optiką galima rasti lazeriuose, kuriais atliekamos akių operacijos, šalinami randai, odos dariniai, inkstų akmenys, vykdomos kitos medicininės procedūros. Bendrovės optika taip pat naudojama puslaidininkių metrologijos sistemose, mikroskopuose, palydovuose ir kitur.

„Viena iš ateities rinkų, kurios augimui dabar ruošiamės, yra kvantinė kompiuterija ir su ja susijusi technologinė infrastruktūra. Jau turime sprendimų šiam taikymui ir ieškome naujų“, – tyrimų ir plėtros padalinio planais dalinasi vadovas. Bendrai „Altechnos“ mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros komanda, tobulinanti esamas technologijas ir produktus bei kurianti naujus, šiuo metu dirba keliomis kryptimis. Mokslininkai ir inžinieriai eksperimentuoja su technologijomis, kurios būtų naudingos litografijos (lustų gamybos technologija), automobilių (LiDAR sistemų) ir medicinos – nuo randų šalinimo iki akių operacijoms tinkamų lazerių – srityse. Neseniai bendrovė taip pat dalyvavo ES projekte GALACTIC H2020. „Altechnos“ dangos buvo naudojamos ant kristalų, kurių pagrindu veikia klimato kaitą iš kosmoso analizuojantys lazeriai.

Naujiems tikslams – milijoninės investicijos
„Altechna“ anksčiau veikė dviejose skirtingose Vilniaus vietose. Reaguojant į klientų poreikius ir spartų bendrovės augimą nuspręsta investuoti į pasaulinio lygio laboratorijos, technologinių gamybos patalpų ir biuro įrengimą. Nuo šiol vienoje vietoje dirba laboratorijos tyrimų ir plėtros bei administracijos darbuotojai. Bendrovė įsigijo tris naujus optinių dangų garinimo įrenginius ir įsirengė apie 500 kvadratinių metrų švariųjų patalpų. Šios investicijos, pasak A. Lauručio, leido pasiekti tris efektus – gamybinių pajėgumų šuolį, kokybės augimą ir našumo padidėjimą. Jis skaičiuoja, kad į vien į garinimo įrenginius kartu su pagalbine įranga investuota apie 4 mln. Eur. Bene brangiausias – „Buhler Helios“ magnetroninio purškimo aparatas (angl. mangnetron sputtering). Į švarias gamybines patalpas ir biurą investuota dar apie 2,8 mln. eurų. Anot jo, investicijos leido dangų gamybos pajėgumą išauginti bent tris kartus. Be to, dėl įrenginių naujumo ir švaros, bendrovė dabar geba pasiekti aukštesnius kokybinius parametrus, gaminti sudėtingesnius produktus labai reikliems rinkos lyderiams. Tai leidžia įgyti konkurencinį pranašumą ir žengti į naujas rinkas. Savo ruožtu, našumas didėja, nes nauji įrenginiai yra talpesni ir greitesni, visiškai automatizuoti. Be to, jie skaitmenizuoti ir gali būti valdomi nuotoliniu būdu.
(Tekstas publikuotas  DELFI.lt, Andriaus Ufarto nuotraukos)