Naujienos

Lietuva aktyviai įtvirtina savo poziciją kaip aukštųjų technologijų lyderė. Lietuva dalyvauja „Photonics West 2024“ parodoje su rekordiniu įmonių skaičiumi. „Ekspla“ apdovanota fotonikos „oskaru“, o Inovacijų Agentūros atidarytas „InnoHub Lithuania“ Silicio slėnyje startuoja skatindamas tarptautinę aukštųjų technologijų plėtrą ir investicijas į jas.

Nacionalinis stendas vienoje didžiausių pasaulinių fotonikos parodų

Jungtinėse Amerikos Valstijose, San Franciske, vykstančioje tarptautinėje lazerių parodoje „SPIE. Photonics West 2024″ Lietuva debiutavo su pirmuoju nacionaliniu stendu. Iš viso parodoje dalyvavo net 23 mūsų šalies lazerių pramonės įmonės, demonstravusios technologinius pasiekimus ir atskleisdamos Lietuvos aukščiausio lygio lazerių gamintojų potencialą.

„Photonics West“ yra viena didžiausių fotonikos ir lazerinių technologijų parodų pasaulyje. Į ją atvyksta verslo atstovų, specialistų ir mokslininkų iš viso pasaulio. Lietuvos Respublikos Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė tarė sveikinimo žodį ir atidarė pirmąjį Lietuvos nacionalinį stendą šioje parodoje.

„Lietuvos lazerių pramonė yra vienas stipriausių šalies aukštųjų technologijų sektorių, kuriame veikia apie 60 įmonių ir dirba apie 1600 aukštos kvalifikacijos specialistų. Apie 80 procentų lazerių sektoriaus produkcijos eksportuojama į beveik 80 valstybių, todėl šioje parodoje dalyvaujančios Lietuvos lazerių bendrovės turi galimybių prisistatyti, išplėsti ryšius su užsienio partneriais ir taip dar labiau padidinti eksportą“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

„JAV Lietuvos lazerių sektoriui yra labai svarbi rinka. Pastaraisiais metais į JAV Lietuva eksportavo apie 16 proc. savo lazerių produkcijos, o tai 2022 metais sudarė daugiau kaip 32,5 milijono eurų. Palyginti su ankstesniais metais, šis skaičius šoktelėjo net 25 proc. Todėl mūsų įmonės ne tik dairosi investicijų, bet jau ir pačios aktyviai investuoja į plėtrą už Atlanto, taip išnaudodamos didžiulį JAV potencialą, kuris atsiveria Lietuvos lazerių ir jų sistemų gamintojams“, – sako Lietuvos lazerių asociacijos vykdomoji direktorė Kristina Ananičienė.

Nacionaliniame stende Lietuvą reprezentavo net 11 įmonių. Nacionalinis stendas buvo organizuotas kartu su VšĮ Inovacijų agentūra. Stendo rengimas ir įmonių dalyvavimas dalinai finansuotas Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.

Lietuvių kurtas lazeris – pripažintas geriausiu pasaulyje

Sausio 31 d. vakare lietuvių lazerių kūrėjams „Ekspla“ buvo įteiktas lazerių pramonės „oskaras“ – prestižinis „SPIE Prism Awards 2024“ apdovanojimas už geriausią lazerį „FemtoLux 30“. Lietuvos lazerių bendruomenėje tai yra tik antrasis apdovanojimas, 2010 m. pirmasis pelnytas irgi „Ekspla“ komandos.

Tai yra neeilinis „Eksplos“ pasiekimas ir daugiau nei 30 metų įdirbio įvertinimas. „FemtoLux 30“ jau yra pelnęs vartotojų pripažinimą ir yra naudojamas tiek pramonėje, polimerų, metalų, stiklo, silicio ir kitų medžiagų apdirbimui, tiek moksliniuose tyrimuose.

„Prism Awards“ apdovanojimai kasmet įteikiami lazerių, fotonikos ar optikos įmonėms už jų inovatyviausius metų gaminius.

Lietuva įžengė į Silicio Slėnį – atidarytas „InnoHub Lithuania“

Lietuva aktyviai plėtoja tarptautinius ryšius ir pritraukia dėmesį net iki Silicio slėnio. Ekonomikos ir inovacijų ministerijos bei Inovacijų agentūros iniciatyva oficialiai atidarytas Silicio slėnyje atidarytas „InnoHub Lithuania“ padės Lietuvos inovatyviems verslams, pažangių technologijų kūrėjams užmegzti ir plėtoti ryšius su partneriais JAV, o Lietuvos aukštųjų technologijų produktų ir paslaugų eksportuotojams – įsitvirtinti strategiškai svarbioje JAV rinkoje. „InnoHub Lithuania“ prisijungė prie jau beveik dešimtmetį sėkmingai JAV veikiančio „Nordic Innovation House“.

„InnoHub Lithuania“ teiks visapusišką pagalbą Lietuvos aukštųjų technologijų įmonėms, prioritetas bus teikiamas įmonėms, veikiančioms informacinių ir ryšių technologijų, lazerinių technologijų, biotechnologijų srityse.

Pasak Inovacijų agentūros vadovės Romualdos Stragienės, remiantis sukaupta darbo su verslo atstovais patirtimi, buvo identifikuotos pagrindines plėtros į JAV kliūtys ir baimės. Tai – teisinės ir mokestinės aplinkos bei verslo kultūros skirtumai, iššūkiai rasti ir užmegzti tikslinius verslo kontaktus, didelė konkurencija su kitų šalių verslais. „InnoHUB Lithuania“ turės didelį paslaugų paketą Lietuvos eksportuotojams, kuris padės įveikti šias kliūtis.

„InnoHub Lithuania“ tapo „Nordic Innovation House“ bendruomenės dalimi